heatla.blogg.se

Blue apron expensive
Blue apron expensive











blue apron expensive

This means the net effect of the box is that we eat more produce overall, and the produce we eat is more varied. (to wit: I don’t think I’d ever buy cabbage on my own.)īecause I don’t like to waste food, I make a big effort to prepare and serve all the produce. I haven’t done the work of calculating everything out, but I’m guessing that I could obtain the produce more cheaply through other means.īut I keep paying for the box because I get a much wider variety of produce than I’d be prone to buying on my own. However, I do understand why you might pay a little extra for a service because it provides value that’s not immediately obvious.įor instance, I subscribe to a $30 every-other-week produce box.

blue apron expensive

In pondering this, I’ve decided that ingredient-delivery services might be geared toward:Ī) people who don’t already know how to cookī) people who have households smaller than mineĬ) people who can afford takeout but want a healthier optionĭ) people who can afford takeout but want the experience of cookingīut since I do know how to cook and since I have to feed six people, boxed meal services are pretty not-appealing to me. I mean, obviously there are enough customers, given that these services haven’t gone out of business, but it does surprise me. I’m clearly not the target market for this service, but I do wonder how many people want to spend that much on a meal they still have to cook. And if I want something quick and easy, I can get carryout or just eat out with the money.” So then I thought, “Why would I buy this? If I want to bother with cooking, I can just buy the ingredients myself. (If I’m going to spend $48 on a meal, I’d really like to not have to cook said meal!) I could also buy a pretty decent meal out for us. In fact, I could feed us for several days with $48. When I saw a discount coupon for one, I clicked on over because I thought maybe it would be a good deal if I had an introductory offer in hand.īut when I saw the prices, I was a little taken aback.Īt $8-$12 a person, the price to feed the six of us is $48, minimum.įor $48, I could buy a whole lot more than one meal’s worth of groceries.

blue apron expensive

In the last year or so, several ingredients-in-a-box services have been popping up (I see them on blogs, in ads, and so on.)













Blue apron expensive